صندوق فروشگاهی
صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی ، در گذشته اشخاص، حساب و کتاب خود را به صورت دستی یا با استفاده از ابزاری به نام چرتکه انجام می دادند. پیشرفت های صورت گرفته در تکنولوژی باعث تولید محصولات مختلفی شد که قابلیت محاسبه دارند. استفاده از این ابزار باعث شد تا صاحبان کسب و کار به راحتی بتوانند از هزینه ها و درآمدهای خود آگاه شوند.

صندوق فروشگاهی 


امروزه بسیاری از اصناف از صندوق های فروشگاهی استفاده می کنند. این صندوق ها نوعی کامپیوتر کوچک هستند که نرم افزارهای حسابداری بر روی آنها نصب می شود. با استفاده از این صندوق ها، صاحبان کسب و کارهای مختلف می توانند تا به صورت روزانه، هفتگی ، ماهانه و سالانه از مقدار هزینه و درآمد خود مطلع شوند. در ضمن وجود این صندوق ها باعث شده تا روند فروش محصولات و ارائه خدمات به مشتریان با سرعت بیشتری انجام گیرد.
صندوق های فروشگاهی به افراد کمک می کنند تا میزان خرید، فروش ، موجودی کالا، سود و زیان را محاسبه کنند.


اجزای تشکیل دهنده دستگاه صندوق فروشگاهی :


- مانیتور
- ترازوی دیجیتال
- دستگاه بارکد خوان
- چاپگر
- یک کشو برای نگهداری پول نقد
- نرم افزار حسابداری

فواید استفاده از صندوق فروشگاهی :


- افزایش سرعت فروش و ارائه خدمات به مشتریان : با استفاده از صندوق فروشگاهی، کارمندان با سرعت بیشتری می توانند فعالیت کنند. استفاده از صندوق فروشگاهی باعث می شود تا محاسبات سریع و دقیق انجام گیرند. این امر موجب افزایش سرعت برای ارائه خدمات می شود.


- آگاهی از مقدار کالای موجود در انبار: صندوق فروشگاهی به صاحب کسب و کار کمک می کند تا از میزان موجودی کالا در انبار آگاه شود و از این طریق بتواند کالاهای موردنیاز خود را در زمان لازم تهیه نماید.


- محاسبه دقیق با کمترین خطا : در گذشته محاسبات به صورت دستی انجام می شد. این کار مشکلاتی را در محاسبه افراد به وجود می آورد و آنها با کسری در حساب های خود مواجه می شدند. وجود این صندوق ها باعث شد تا دقت محاسبات افزایش یابد و افراد از انجام محاسبات پیچیده نجات پیدا کنند.


- بهبود میزان فروش : وقتی که فرایند فروش و ارائه خدمات به مشتریان با سرعت بیشتری صورت می گیرد، میزان فروش افزایش می یابد.


- افزایش کارایی پرسنل : استفاده از صندوق فروشگاهی و نرم افزارهای حسابداری باعث شده تا محاسبات به صورت دقیق و با سرعت بیشتری توسط رایانه صورت بگیرد. این امر باعث شده تا پرسنل بتوانند راحت تر خدمات خود را به مشتریان ارائه دهند.


- افزایش میزان رضایتمندی مشتریان : وقتی که روند فروش کالا با سرعت بیشتری انجام می گیرد، مشتریان در مدت کوتاهی می توانند خرید خود را انجام دهند. این امر باعث می شود تا آنها زمان زیادی را صرف خرید وسایل مورد نیاز خود نکنند و از روند ارائه خدمات رضایت زیادی داشته باشند.